Podcast "Na předpis"

Intro

Český podcast “Na předpis” produkovaný Aspironixem s moderátorkou Michaelou Maurerovou.

V podcastu Vám Michaela Maurerová ukáže, že lékař je taky jenom člověk a zdravotnictví není jenom resort na ministerstvu. Skrze hosty z oboru medicíny, které si zveme do podcastu, se v našich rubrikách dozvíte, jak vypadá jejich pracovní den, jak vnímají svět kolem sebe všemi svými smysly nebo co si myslí o babských radách a jestli je používají.

Tento podcast předepisuje 5 z 5 lékařů i pacientů:-)!

Epizoda 9

MUDr. Tomáš Šebek

“Lidi si myslí, že strach nemám, ale já ho naopak mám z mnoha věcí, co dělám”

Málokdy člověk ví, kolik darovaných peněz na charitu se dostane k těm, kteří to opravdu potřebují. V tomto díle jsme se dozvěděli nejen na kolik zákroků reálně vydrží “přispěných” 100 ostří skrze Nemocnici bez hranic, ale také co byl hostův největší průšvih na sále a co o sobě zjistil na misích s Lékaři bez hranic.

Dále se pak dozvíte odpovědi na otázky:

Jak radil Ladislavu Ziburovi s ošetřením zlomeniny jeho přítelkyně za pomocí kartonu na jejich cestách v Iránu?

Co mu pomáhá stíhat všechny své aktivity?

Jak si užívá “tateřskou” dovolenou?

Se kterými bizarními přístupy tradiční medicíny se setkal na svých misích?

Jak vysvětloval dětem, že pojede na misi na Haiti a jaké talismany si vozí sebou?

Co udělat, aby si Češi mohli užívat stejné délky života ve zdraví jako v severských zemích?

Jaká jsou například specifika léčení na Haiti?

V bonusu pro Vás máme novinku v podobě otázek plynoucích z hostem vylosovaných karet “Podle sebe.

Co panu doktorovi vždycky vykouzlí úsměv na tváři?

Co by dělal, kdyby nemohl neuspět?

A co by dělal, kdyby se nijak neomezoval?

Epizoda 8

prof. MUDr. Martin Smrčka, Ph.D., MBA

“V neurochirurgii se učíme opačně než v životě, z úspěchů”

Jací lidé se hodí na profesi neurochirurga?

Jak jsou na tom počty žen v tomto povolání?

S čím souvisí nárůst neurochirurgických zákroků?

Jaké bylo setkání s moderní neurochirurgií v USA v 90.letech?

S jakým průměrným rizikem pracují neurochirurgové při svých operacích?

Jaké jsou nejrizikovější operace v rámci neurochirurgie?

Jak se v neurochirurgii odráží technologický vývoj a nakolik můžou být technologie použity?

Odpovědi na tyto otázky a navíc o hostově fotbalové vášni se dozvíte v poslední epizodě.

V bonusu pro Vás máme novinku v podobě otázek plynoucích z hostem vylosovaných karet “Podle sebe.

Při čem ztrácí náš host pojem o čase? 

Jakým člověkem by chtěl ideálně být? 

Jaké povolání chtěl pan profesor vykonávat jako dítě?

Epizoda 7

MUDr. Juraj Payer, Ph.D.

“Příroda zvládne vytvořit perfektní prsa asi u 5 procent žen v 18 letech”

Jak zásadní roli může hrát pro doktora instagram s 25 tisíci odběrateli? Jak jsou požadavky jeho klientek ovlivněny tím, co vidí na sociálních sítích? Jaká prsa vypadají nejpřirozeněji a jak dlouho upravená prsa vydrží v původním stavu? Přidělal by p. doktor někomu rohy nebo vyndal žebra? Musí plastický chirurg umět kreslit? Kolik operací nejvíce provedl na jedné pacientce? Kolikátou generací lékařů je pan doktor Payer v rámci své rodiny a co si myslí o různých tabletách na zvětšení či formování poprsí?

Součástí je opět super nabitý bonus. Co si myslí plastický chirurg o vlivu filmů pro dospělé na poptávku po plastických operacích? Které herečky tohoto žánru jsou jeho zákaznicemi a jaké spodní prádlo nejlépe zdůrazní křivky umělého poprsí?

 

Epizoda 6

plk. MUDr. Radek Doležel Ph.D.

“Lidé co vyhrávají v bitvě se hojí lépe než poražení!”

V nové epizodě a v novém “hábitu” – více z hostova oboru a poctivý bonus. Michaela Maurerová představí hrudního a břišního chirurga zabývajícího se léčbou rány a popáleninami, plukovníka a lékaře Radka Doležela z Ústřední vojenské nemocnice.

Již dnes se můžete těšit na novou strukturu našeho podcastu, při jejíž tvorbě jsme dali i na Vaše přání a nápady – děkujeme našim věrným posluchačům!

Co si myslí o nemocničních seriálech? Jak bylo na české lékaře nahlíženo v Afghánistánu? Umí Google „vyléčit“ všechny rány? Čím je specifická vojenská medicína? Co panu plukovníkovi sloužilo na misi v Afghánistánu jako kotva ke své domovině? Jaké dojmy si z mise přivezl? 💭 K čemu by přirovnal léčbu rány a co vše by bylo potřeba pro vytvoření centra pro hojení ran?

Součástí bude i nabitý bonus: Kde se p. plk. vidí za 30 let? Který styl jógy si vybral jako svůj účinný relax?

Epizoda 5

prof. MUDr. Martin Fried CSc.

Nalož si celou porci a sněz půlku!

“Byl bych špatný emigrant”

V páté epizodě podcastu Na předpis Vám Míša Maurerová představí bariatrického chirurga zabývajícího se léčbou obezity a přednostu OB Kliniky prof. MUDr. Martina Frieda, CSc.

V čem spočívalo jeho světové prvenství? Jaké bylo operovat za asistence robota? Má obezita jen jednu příčinu? Dá si občas i burger z Mekáče? Co si myslí o veganství a různých dalších dietách? Zvyšuje se trend dětské obezity v České republice? Je kvůli koronaviru více obézních lidí? Kterou cestu si mohl p. prof. alternativně zvolit? Lze pomoct anorektikům a bulimikům metodami bariatrické chirurgie?

Povídali jsme si také o stavu českého zdravotnictví v oboru bariatrické chirurgie O tom co lékař léčící obezitu snídá a proč i přes zcestovaný svět a kladný vztah k zahraničí zůstal v ČR.

Epizoda 4

prof. MUDr. Jan Daneš CSc.

Nevzdat se!

“Už přístup pracovníků na recepci je zásadní pro komplexní a kvalitní prevenci”

Čtvrtá epizoda podcastu Na předpis přináší jedinečný pohled do života českého renomovaného mamologa, radiologa a zakladatele Národního programu screeningu karcinomu prsu prof. MUDr. Jana Daneše CSc.

Poznáte z rozhovoru jaká je profesorova největší vášeň?  Jak složité bylo dostat se na lékařskou fakultu v minulém režimu? Kdo p. profesora přivedl k mamologii? Co je podle našeho hosta jádrem úspěchu preventivního screeningu v ČR? Na čem bude v blízké budoucnosti založena prevence rakoviny prsu? Proč je kolem nás tolik rakoviny? Měla by být rakovina léčena tradiční či alternativní medicínou?

Měli by muži přestat stlačovat prsa partnerkám či je to jen součást fake news obklopujících mamologii?

Jaké povolání by vykonával, kdyby nebyl lékařem? Co spojuje všechny naše dosavadní hosty?

Epizoda 3

prof. MUDr. Ladislav Krofta, MBA

“Pacientku vnímáme jako rovnocenného partnera a nechceme jí směrovat do procesu, který nechce”

Ve třetí epizodě si můžete poslechnout rozhovor Michaeli Maurerové s předním porodníkem, gynekologem a vedoucím centra prenatální medicíny prof. Ladislavem Kroftou.

První otázka, která padne každá den v 6:15? Jak stará byla nejmladší a nejstarší rodička? Kolik vážil nejtěžší a nejlehčí novorozenec? Pamatuje si p. prof. na svůj první porod? Kde všude odrodil novorozence? Ovlivňuje úplněk množství a průběh porodu? Jaké faktory je třeba zohlednit při porodu doma? Jaké faktory p.prof. vedou k jednoznačné preferenci císařského řezu? a nakonec “Já si myslím že ten pohlavní styk je dobrá věc”

Epizoda 2

prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D.

Tentokrát byl hostem další z českých předních lékařů, z oblasti plastické chirurgie, prof. MUDr. Andrej Sukop Ph.D., přednosta Kliniky plastické chirurgie FN Královské Vinohrady, 3. LF UK a  vedoucí lékař plastické chirurgie na klinice LaserPlastic.

Jaký je rozdíl mezi funkční a estetickou plastickou chirurgií? Jaká byla hostova nejkurióznější operace? Co s useknutým prstem? Mění Instagram naše představy o ideálním vzhledu? Na jaké operace v Jordánsku nejsou kapacity? Jak hodnotí misi MEDEVAC?

Epizoda 1

MUDr. Miroslav Palát, MBA

Lékař, prezident Czech Medu (České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků), člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, předseda Slovenské asociace Aikida, renesanční muž, v jehož osobě se spojuje svět doktora, člověka z businessu a osoby s unikátním přístupem k tvorbě zákonů. V neposlední řadě jde také o slovenského rodáka, manžela a pejskaře.